Skąd pochodzą alpaki?

Udomowione alpaki
Kiedy gatunek zwierzęcia jest udomowiony, klasyfikujemy wszystkie zwierzęta w tym gatunku jako zwierzęta udomowione (trzymane przez ludzi) lub dzikie (dość niedawno uciekły z otoczenia ludzkiego, mówiąc genealogicznie). Jest mnóstwo dzikich kurcząt, dzikich świń i dzikich krów, ale są to już całkiem inne gatunki niż ich przodkowie lub krewni, którzy wciąż żyją na wolności. Pod tym względem alpaki są podobne; alpaka ma krewnych, które są jeszcze dzikie, ale sama alpaka jest udomowiona i dlatego nigdy nie może być naprawdę dziką.
Alpaki - krewne wielbłądów
Alpaka należy do rodziny ssaków zwanych wielbłądowatymi, bardzo… niemądrej grupy stworzeń, które okazały się niezwykle przydatne dla ludzi. Wielbłądy, zarówno odmiany Bactrian, jak i Dromedary, pochodzą z Azji i Bliskiego Wschodu i są gatunkami udomowionymi. W Ameryce Południowej istnieją jednak cztery szerokie gatunki wielbłądowatych: dwa dzikie i dwa udomowione. Lama, mniejsza niż wielbłądy, ale wciąż wystarczająco duża, by służyć jako zwierzę do noszenia ciężarów, jest udomowioną formą dzikiego guanako. A alpaka, mniejsza od lamy i hodowana głównie z powodu wełny, jest w zasadzie udomowioną formą wikuni, śmiesznie uroczego zwierzęcia.
DNA alpaki prawdę powie
Tam, gdzie dzieje środowisko się zmienia i staje się coraz trudniejsze – w przeciwieństwie do wielbłąda, świni lub krowy – domniemany przodek alpaki, wikuna, wciąż żyje (na wysokich szczytach Andów.) Nie jesteśmy już w stanie przetestować DNA przodka krowy, aby porównać go z “dzisiejszą krową” ponieważ dziki przodek krowy – tur – wymarł od XVII wieku. Niektórzy naukowcy odkryli, że badanie DNA alpaki i porównywanie go z wikuną jest prawdziwą okazją do zrozumienia związku między zwierzętami dzikimi i udomowionymi.
3 w jednym
Badanie z 2001 r. wykazało, że alpaki nie są, ściśle mówiąc, jedynie gałęzią drzewa genealogicznego wikuni. W rzeczywistości zostały one zhybrydyzowane z zasadniczo każdym innym wielbłądowatym z Ameryki Południowej: na pewno w testowanych alpakach jest DNA wikuna, ale także DNA lamy i DNA guanako. Ogromne 80% alpak z tego badania wykazuje hybrydyzację z innymi wielbłądowatymi, w porównaniu z zaledwie 40 procentami lam.
