Alpaki – garść faktów – zwyczaje, pochodzenie, rozmiar, dieta

Alpaki - pochodzenie
Guanako i wigonie występują w całych Andach. Pochodzą od wielbłądowatych, które rozwinęły się w Ameryce Północnej i wyemigrowały do Ameryki Południowej 3 miliony lat temu. Zwierzęta te wyewoluowały w guanako i wigonie, a około 6000 lat temu ludzie w Andach zaczęli je udomawiać. Istnieją dwie rasy alpaki, Huacaya i Suri . Alpaki rasy Huacaya są bardziej powszechne.
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) główną różnicą między rasami jest długość i delikatność włókna podobnego do wełny. Suri mają bardzo długie włókna, podczas gdy Huacaya mają bardziej zwarty „karbowany” polar z krótszymi włóknami.
Jak duże są alpaki?
Guanako są nieco większe niż alpaki i znacznie większe niż wigonie, ale są mniejsze i mniej masywnie zbudowane niż lamy. Alpaki to najmniejsi członkowie rodziny wielbłądów. Według Switzera średnia wysokość w kłębie wynosi 91,4 centymetra. Mają 120 do 225 cm długości i ważą od 55 do 65 kilogramów. Dla porównania lama ma prawie 1,2 m na ramieniu i waży od 130 do 155 kg). Wielbłądy osiągają 2 m i ważą od 400 do 600 kg.
Naturalne siedlisko alpak
Dzikie guanako i wigonie żyją w szerokim zakresie siedlisk, od wysokiej i suchej pustyni Atacama w północnym Chile po wilgotną i burzliwą Ziemię Ognistą na południowym krańcu kontynentu. Alpaki występują również w Andach, na wysokości do 4800 metrów.
Obecnie alpaki możemy spotkać w wielu zakątkach świata. W Polsce zwyczaje alpak możecie poznać w hodowli alpak Happy Alpaca w Lachowicach w gminie Stryszawa niedaleko Żywca i Suchej Beskidzkiej. Co ciekawe – nie tylko możecie je tam odwiedzić, ale także zabrać na spacer w urokliwych okolicznościach beskidzkiej przyrody.
Zwyczaje alpak
Alpaki to bardzo towarzyskie stworzenia. Są delikatne i ciekawe, a po treningu mogą stać się wspaniałymi zwierzętami domowymi. Według FAO w stadach często znajdują się zwierzęta różnych gatunków lub rodzin taksonomicznych, takich jak lamy , kozy i owce.
Alpaki plują, gdy są zmartwione lub czują się zagrożone. Zdaniem Switzera czasami będą na siebie pluć, gdy rywalizują o jedzenie lub próbują zdobyć dominację. Nie plują na ludzi ani nie gryzą.
Buczenie alpak; według Alpaca Ventures wydają dźwięk jak „mmm”. Jednak wrzeszczą również, gdy pojawia się niebezpieczeństwo, a podekscytowane wydają dźwięk podobny do „warczenia”.
Alpaki w stadzie wybierają sobie miejsce do załatwiania potrzeb, zamiast wypróżniać się w przypadkowych miejscach, jak robi to wiele zwierząt.

Co jedzą alpaki?
Malutkie alpaki
Alpaki rozmnażają się raz w roku. Ciąża trwa od 242 do 345 dni i rodzi się tylko jedno potomstwo. Proces narodzin może potrwać do siedmiu godzin . Mała alpaka, zwana cria, waży od 8 do 9 kg. Samice są gotowe do rozmnażania w wieku od 12 do 15 miesięcy. Samce dojrzewają nieco dłużej i są gotowe do krycia w wieku od 30 do 36 miesięcy. Alpaki żyją do 20 lat. W hodowli alpak w Lachowicach urodził się m.in. Węgielek – więcej o nim przeczytacie na jego podstronie.
Czy alpaki są pod ochroną?
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody nie umieściła alpak na czerwonej liście gatunków zagrożonych. Guanako ( Lama guanicoe ) są jednak wymienione jako najmniej zagrożone wyginięciem ze względu na ich szeroki zasięg, dużą populację i występowanie na obszarach chronionych.
Czy alpaki i lamy można krzyżować?
Czy można jeść mięso alpaki?
Niektórzy Andyjczycy jedzą mięso alpaki. W Peru często podaje się go w ekskluzywnych restauracjach. My jednak polecamy przede wszystkim obcować z alpakami – i to najchętniej w hodowli w Lachowicach – a także nabyć bardzo przyjemne w dotyku produkty z wełny alpak. O ich wyjątkowych właściwościach przeczytacie tutaj